۰۴۱-۳۴۴ ۸۵۵ ۱۵
دریافت نوبت مشاوره

نوروفیدبک / بیوفیدبک

نوروفیدبک / بیوفیدبک

نوروفیدبک / بیوفیدبک

 

 

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک، یک تکنولوژی درمانی جدید و بسیار موثر است. این درمان ابتدا در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت و با مشخص شدن تاثیرات مثبت آن، به اروپا و سایر نقاط جهان گسترش یافت. اثرات درمانی بسیار خوب و ماندگار، نبود عوارض جانبی منفی و طول کوتاه دوره درمان نسبت به درمان های دیگر، باعث شد که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز این درمان را مورد تایید قرار دهد. در حال حاضر از درمان نوروفیدبک بر روی طیف گسترده ای از بیماریهای خلقی و شناختی استفاده می شود. اما چند بیماری وجود دارند که تاثیر درمان نوروفیدبک بر آن ها تایید شده و بسیار چشمگیر می باشد. این بیماری ها عبارتند از اختلالات بیش فعالی همراه با کمبود توجه، اختلالات یادگیری، میگرن و سردردهای تنشی، اختلالات اضطرابی، اختلالات حافظه و عدم تمرکز.

نوروفیدبک چگونه کار میکند؟

در این تکنیک شما در مقابل یک مانیتور می نشینید و الکترودی که روی سر شما قرار دارد امواج مغزی شما را دریافت و به کامپیوتر هدایت می کند .

حالا شما با دیدن امواج مغزی خود روی صفحه مانیتور می توانید به تنظیم و کنترل آنها بپردازید و در تمام این مراحل درمانگر در کنار شما نشسته و به شما یاد می دهد که چگونه می توانید این کار را انجام دهید.

درواقع نوروفیدبک شما را قادر به دیدن دنیای درون مغزتان می کند ، به عنوان مثال در صفحه مانیتور شما یک شکل شبیه سازی شده امواج مغزی را به شکل یک بازی می بینید و با نگاه کردن به صفحه مانیتور و بدون استفاده از دست شروع به بازی می کنید.

دستگاه الگوهای امواج مغزی شما را پردازش می کند و در صورتیکه این الگوها مناسب باشد شما در بازی به جلو خواهید رفت و در غیر اینصورت شکست می خورید ،به این ترتیب شما یادمیگیرید که مثلا در شرایط اضطراب چگونه می توانید مغز خود را طوری تنظیم کنید که آرامش جایگزین اضطراب شود.

نوروفیدبک سیستم آموزشی جامع برای بیماران است، که باعث ایجاد تغییرات، تقویت، تعدیل و افزایش کارائی سلول های مغزی میشود. در واقع نوروفیدبک دانشی است که نیاز به آزمایشگاه خاصی نداشته و منحصرا توسط پزشک متخصص این رشته انجام می گیرد. نوروفیدبک تکنولوژی است که به بیمارانی که نیاز به روان درمانی و توان بخشی ادراک و شناخت دارند و یا کسانی که در مهارت های ذهنی دچار ضعف هستند، کمک می‌کند.

این سیستم در درمان افسردگی، اضطراب، اختلال استرس بعد از حادثه (PTSD) ، اختلالات شخصیتی، اعتیاد و مشکلات هیجانی تاثیر بسزایی دارد. این تکنولوژی یکی از روش‌های درمانی مؤثر در درمان کودکان مبتلا به بیش فعالی همراه با نقص توجه (ADHD) و اختلالات رشدی فراگیر (PDD)، اسپرگر، اختلالات یادگیری و اختلال وسواسی-جبری (OCD) می‌باشد.

بیش از ۳۵ سال است که نوروتراپی برای کنترل بیماری صرع نیز بکار می‌رود و منجر به تغییر و تحولاتی در زندگی این بیماران شده است. بیمارانی که سابقه موج گرفتگی و یا ضربه مغزی دارند و بیماران مبتلا به سر درد و یا آن دسته از افرادی که به علت افزایش سن دچار کاهش مهارت‌های شناختی شده‌اند، نوروتراپی را بهترین وسیله برای کاهش علائم اختلال و افزایش شناخت و مهارتها یافته‌اند.

همچنین نوروفیدبک در افزایش مهارت‌های مدیریت و کارایی شغلی، افزایش دقت و سرعت در ورزشکاران و موفقیت آنها در مسابقات نقش بسزایی دارد. با توجه به کاربردهای زیادی که نوروفیدبک دارد، جای تعجب نیست که نوروتراپی را در حال حاضر در تخصص‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌دهند. از جمله تخصص‌هایی که در رابطه با بهداشت، درمان و آموزش و سلامت روان می باشند، برای درمان بیماران، افزایش میزان سلامتی و افزایش توانایی‌های مراجعین خود نوروفیدبک را بکار می برند، ازآن جمله متخصصین بهداشت شغلی، متخصصین طب فیزیکی و توان بخشی، نورولوژیست ها، متخصصین اعصاب و روان و روان درمانگر ها رامیتوان نام برد.

تا بحال هیچ منبع جامع و منحصر به فردی که بتواند با فهم آسان، پاسخگوی نیاز این گروه های تخصصی باشد وجود نداشت.

در حال حاضر به منظور شناخت هر چه بهتر مغز، تصاویر مغزی با تکنولوژی پیشرفته افق تازه ای را باز کرده است و ما به خوبی می دانیم که وظیفه مغز فراتر از ذخیره اطلاعات و حافظه و درک و فهم است. مطالعات زیادی در زمینه نقش مغز در پردازش هیجانات، افزایش خود آگاهی و ویژگی های شخصیتی ، بعمل آمده است. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که اتخاذ تصمیمات اخلاقی و رفتاری، همیشه ریشه در فرایندهای روانی و یا یادگیری های دوران کودکی ندارد.آسیب‌های مغزی ممکن است موجب اختلالات بالینی و یا شخصیتی شوند. ما به خوبی می‌دانیم که مغزهای معیوب تصمیمات معیوب می گیرند.

تهیه و تنظیم:

دکترنادرعلیرضالو

دکتری تخصصی علوم شناختی

ارگوتراپیست(کادرمانگر) جسمی و ذهنی کودکان

نوروتراپیست، مدیر و موسس مرکز توانبخشی جسمی حرکتی نواندیشان آویژه تبریز

 

جهت تعیین وقت ارزیابی و دریافت نوبت با شماره های کلینیک آویژه تماس ۰۴۱۳۴۴۸۵۵۱۵حاصل فرمایید.